metalowe tralki do balustrad

kute rozety

Proste i ozdobne balustrady

Ogrodzenia i balustrady z elementów kutych to zachwycające konstrukcje. Są nie tylko solidne, ale też piękne. Nawet gdyby były zrobione jedynie z najpotrzebniejszych elementów, mogłyby się bardzo podobać. Zwykle jednak umieszcza się na nich ozdoby takie jak na przykład rozety kute. Jest ich mniej lub więcej, w zależności od tego, jaki jest styl metalowej konstrukcji.

Tralki i rozety kute w ogrodzeniu i balustradzie

Tralkami nazywa się pionowe metalowe pręty. Rozmieszczone są równomiernie na całej konstrukcji. To konieczne dla ogrodzenia wyroby kute. Także balustrada nie mogłaby bez nich pełnić swojej funkcji. Jeżeli tralki mają urozmaiconą formę, to jednocześnie pełnią funkcję ozdobną. Najczęściej jednak wybiera się zwyczajne albo z delikatnymi urozmaiceniami. Takie są tańsze i można wybrać do nich dowolne rozety. To te ozdoby kute nadadzą piękna ogrodzeniu. Najczęściej mają ten sam kolor co tralki. Widać je i tak dobrze, a taka jednolitość kolorystyczna robi dobre wrażenie.

Kiedy warto ozdobić balustradę rozetami?

Rozety wybiera się wtedy, gdy tralki nie mają wyrazistych elementów ozdobnych. Są to proste, zwyczajne pręty. Dzięki rozetom balustrada wygląda atrakcyjniej. Jest ciekawsza i piękniejsza. Zwykłe, minimalistyczne tralki do balustrad sprawiają, że jest to konstrukcja bez konkretnego stylu. Dopiero dzięki ozdobom zyskuje wyrazistość. Styl balustrady balkonu jest ten sam co ogrodzenia. Niekiedy znajdują się też na jednej i drugiej balustradzie te same rozety. Jeśli nie są te same, to warto, by motyw był podobny. Jeśli na przęsłach są rozety z motywami roślinnymi, to ładnie to wygląda, jak i balustradę dekorują ozdoby w kształcie roślin. Rozety kute wybiera się po to, by konstrukcja metalowa prezentowała się piękniej. Jeśli uzna się, że tego ona potrzebuje, to warto je kupić. Połączenie tralek i rozet sprawdza się nie tylko w ogrodzeniach i balustradach. Zawsze, gdy wykorzystuje się do czegoś tralki metalowe, to można tę rzecz upiększyć. Do tego celu wykorzystuje się rozety. Wybór jest duży, więc wybierze się takie, które idealnie będą pasować.

klamki do furtek

Klamki do furtek jako przejaw użyteczności. A co z dekoracją?

Każde ogrodzenie musi być praktyczne. Powinno być wyposażone w bramę oraz bramkę, która będzie miała wygodne klamki do furtek. Ponadto ogrodzenie posesji spełnia dwie ważne funkcje. Pierwsza to wyznaczanie obrębu działki oraz zabezpieczanie go przed wtargnięciem nieporuszonych gości. Drugą jest ozdabianie terenu. Dlatego też płoty występują w różnych wersjach. Popularnością cieszą się modele nowoczesne oraz dekoracyjne. Czy da się połączyć oba te style?

Charakterystyka stylów – elementy kute i nowoczesne wzornictwo

Po czym można poznać nowoczesne ogrodzenia? Najbardziej wyróżniającą się cechą jest minimalistyczne, wręcz surowe wzornictwo. W konstrukcji przęseł przeważają linie proste oraz delikatne łuki. Poziome lub pionowe szczeble nie mają w zasadzie żadnych zdobień. Często są bardzo szerokie. Można, więc stwierdzić, że styl nowoczesny to prostota obejmująca całe ogrodzenie. Od przęseł po klamki do furtek i bram. Tymczasem płoty ozdobne mogą pochwalić się ciekawymi dekoracjami. W przęsłach pojawiają się na przykład rozety kute. Mogą przedstawiać motywy roślinne lub przywodzić na myśl klasyczne, dworskie wzornictwo. Całość dopełniają groty kute, będące jednocześnie ozdobą i zabezpieczeniem przed włamywaczami.

Ozdoby kute łączą style

Czy da się połączyć nowoczesny minimalizm z ozdobnym, nieco klasycznym wzornictwem? Takie połączenie jest możliwe, choć nie jest to łatwe zadanie. Jednym ze sposobów jest wzbogacenie nowoczesnego płotu o wyroby kute tylko lekko stylizowane na klasyczne. Do takich elementów należą proste groty i szpice czy nieskomplikowane liście i kwiaty. Do surowego stylu pasują też skręcone klamki do furtek z liliami lub ozdobne gałki. Podobna zasada działa w drugą stronę. To kute ogrodzenie można przełamać nowoczesnymi akcentami. Chociażby rezygnując z bogatych zdobień na rzecz prostych linii przełamywanych precyzyjnie rozmieszczonymi dekoracjami. W ten sam sposób dobiera się również tralki do balustrad.

Ozdobne ogrodzenie czy ogrodzenie funkcjonalne

Wybierając bądź komponując ogrodzenie nie trzeba wybierać pomiędzy stylem nowoczesnym i funkcjonalnym, a typowo ozdobnym. Warto pokusić się o połączenie obu opcji, poprzez wkomponowanie np. czegoś takiego jak wyroby kute. Trzeba tylko zachować balans pomiędzy rozwiązaniami. Jeden styl oczywiście może dominować nad drugim, nie powinna być to jednak zbyt duża przewaga.