metalowe tralki do balustrad

klamki do furtek

Klamki do furtek jako przejaw użyteczności. A co z dekoracją?

Każde ogrodzenie musi być praktyczne. Powinno być wyposażone w bramę oraz bramkę, która będzie miała wygodne klamki do furtek. Ponadto ogrodzenie posesji spełnia dwie ważne funkcje. Pierwsza to wyznaczanie obrębu działki oraz zabezpieczanie go przed wtargnięciem nieporuszonych gości. Drugą jest ozdabianie terenu. Dlatego też płoty występują w różnych wersjach. Popularnością cieszą się modele nowoczesne oraz dekoracyjne. Czy da się połączyć oba te style?

Charakterystyka stylów – elementy kute i nowoczesne wzornictwo

Po czym można poznać nowoczesne ogrodzenia? Najbardziej wyróżniającą się cechą jest minimalistyczne, wręcz surowe wzornictwo. W konstrukcji przęseł przeważają linie proste oraz delikatne łuki. Poziome lub pionowe szczeble nie mają w zasadzie żadnych zdobień. Często są bardzo szerokie. Można, więc stwierdzić, że styl nowoczesny to prostota obejmująca całe ogrodzenie. Od przęseł po klamki do furtek i bram. Tymczasem płoty ozdobne mogą pochwalić się ciekawymi dekoracjami. W przęsłach pojawiają się na przykład rozety kute. Mogą przedstawiać motywy roślinne lub przywodzić na myśl klasyczne, dworskie wzornictwo. Całość dopełniają groty kute, będące jednocześnie ozdobą i zabezpieczeniem przed włamywaczami.

Ozdoby kute łączą style

Czy da się połączyć nowoczesny minimalizm z ozdobnym, nieco klasycznym wzornictwem? Takie połączenie jest możliwe, choć nie jest to łatwe zadanie. Jednym ze sposobów jest wzbogacenie nowoczesnego płotu o wyroby kute tylko lekko stylizowane na klasyczne. Do takich elementów należą proste groty i szpice czy nieskomplikowane liście i kwiaty. Do surowego stylu pasują też skręcone klamki do furtek z liliami lub ozdobne gałki. Podobna zasada działa w drugą stronę. To kute ogrodzenie można przełamać nowoczesnymi akcentami. Chociażby rezygnując z bogatych zdobień na rzecz prostych linii przełamywanych precyzyjnie rozmieszczonymi dekoracjami. W ten sam sposób dobiera się również tralki do balustrad.

Ozdobne ogrodzenie czy ogrodzenie funkcjonalne

Wybierając bądź komponując ogrodzenie nie trzeba wybierać pomiędzy stylem nowoczesnym i funkcjonalnym, a typowo ozdobnym. Warto pokusić się o połączenie obu opcji, poprzez wkomponowanie np. czegoś takiego jak wyroby kute. Trzeba tylko zachować balans pomiędzy rozwiązaniami. Jeden styl oczywiście może dominować nad drugim, nie powinna być to jednak zbyt duża przewaga.